Egyre többször vetődik fel az igény, hogy a MÁV által okozott késésekből eredő károkért járjon valamiféle kártérítés. A jelenlegi szabályozás szerint a MÁV csak a hely- és pótjegyes vonatok (pl. InterCity) késése miatt fizet kompenzációt, de ez is kimerül főleg a jegyárak visszafizetésében.
Ma Magyarországon a bruttó átlagbér 216.000 forint, s ezt a 21 nap x 8 órával leosztva megkapjuk, hogy kb. 1286 Ft a magyar bruttó átlagos órabér. Ezzel a számmal sokat lehetne játszani, mert ennek a nettója függ sok dologtól is, egy gyerektelen munkavállalónál például 141.000 forint, 840 forint/óra. De ha a munkaadót nézzük, ő a bruttó bérünk után még további adókat és járulékokat fizet az államnak, így a mi bruttónk neki 277.560 forint, 1652 forint/óra.
A fenti számokat figyelembe véve gyakorlatilag látható, hogy bármelyik órabérrel is számolunk, pénz esik ki a vasút késése miatt. A piacgazdaságban mindig meg kell fizetnie valakinek a számlát, s ezt a cégek/felek egymás között le is tudják rendezni, ha másképp nem, peres úton. A Tescoban vásárolt dinnyéért például 480 forintot fizettem, s amikor otthon kiderült, hogy belül rohadt, az e-mailben küldött panaszomra a Tesco egy 500 forintos utalvánnyal kárpótolt.
Felmerül tehát mai kérdésünk: járjon -e kártérítés a késésekért? A válasz persze egyből az lenne, hogy igen, a kieső munkabért meg kell fizetni.
A másik oldal viszont ott van, hogy a hirtelen, nagy tömegben fellépő kártérítési igények szinte 100%-os valószínűséggel padlóra küldenék az amúgy is adóssághegyekkel és finanszírozási problémákkal küzdő vasutat. Ha megint a számokat nézzük, 1 millió forint 1190 ember 1 órai késésére lenne elég (840 forint/óra), illetve 605 kieső munkaórát lehetne belőle kifizetni a munkaadónak. 1 milliárd forintból nyilván ennek az ezerszeresét. És természetesen ide lehet venni azt is, hogy naponta mennyi ember közlekedik, illetve hogy csak a teljes órákat el lehessen számolni, vagy a perceket is (ésszerű határtól).
Ha a fenti dolgokat átgondoljuk, akkor most tehetjük fel a kérdést újra: járjon -e kártérítés a késésekért, ha igen, akkor mekkora, illetve milyen úton lehessen azt behajtani?
Veled is hasonló történt? Történeted, észrevételed, fontos közlendőd van, mely megjelenthet itt, az Új MÁV Blogon? Az e-mailt az ujmavblog@gmail.com címre küldheted, és mi kitesszük történeted!
|