Tiszteletem
Néhány apróságot, amit vonatozás közben tapasztaltam, nem értek. Lehet hogy butaságok, nem tudom, de ha úgy érzed, hogy helye van oldaladon, nyugodtan felrakhatod. Elsősorban nem a végrehajtásban dolgozókkal volt bajom, mert eddig még mindig segítőkészek voltak, inkább csak a MÁV-os ötletgazdákat nem értem.
Tisztelettel,
gergő
Július 15-én utaztam Mezőhegyesre Budapestről. Menetrendből kinéztem a vonatot, 09:13-as Pannónia nemzetközi gyors/IC/vagy nem tudom milyen fantázia névvel illették. Irgalmatlanul hosszú vonat volt. Ha jól láttam a harmad részt cseh vagy szlovák vagonokból, harmadrészt román vagonokból és harmadrész magyar vagonokból állt. A magyar szekció nagyon elütött a többi kettőtől, eszméletlenül le volt pukkanva a másik két féléhez képest. Picit szégyelltem magam, hogy ilyeneket küldünk külföldre. Na de nem ez a lényeg. A szerelvény 20-30 perc késéssel indult. Ezzel semmi baj nincs, több mint hét éve vonatozok rendszeresen, van úgy hogy hetente ingázok más vonalakon, hasonló távolságokon. Megszoktam hogy ilyenek vannak. Beletörődtem, hogy Mezőtúron a csatlakozást lekésem, majd várok türelemmel. Menet közben a jegyvizsgálót kérdeztem, hogy mire számítsak, mikor érkezünk, és Ő nagyon kedvesen felvilágosított, hogy nem tudja. Továbbá informált arról, hogy mindig késik ez a szerelvény, és teljesen rendszertelen, és rapszodikus, hogy a csatlakozás bevárja-e, vagy sem. Több utastársam is megerősítette, hogy ez bizony így van. Nem emlékszik már sem alkalmazott, sem utas olyanra, hogy időben érkezett volna az a vonat. Ezen picit felbosszantottam magam. Ha a MÁV tudja, hogy ilyen, akkor miért a 11:03-as vonatot tünteti fel csatlakozásnak, miért nem a két órával későbbit? Na mindegy. Volt időm, megkérdeztem a pénztárnál, hogy mikor jön a következő, és ha már ráértem, megkértem, hogy adják vissza legalább a pótjegy árát. Készségesen a hölgy adott egy papírt, hogy töltsem ki. Természetesen neki álltam, és az első kérdés után vettem észre, hogy az A4-es lap tele van kérdésekkel. Néhány olyan kérdés is volt amihez nem tudtam, hogy mit írhatnék. Én csak egy egyszerű ember vagyok, de az egész állomáson nem találtam olyan alkalmazottat, akinek elképzelése lett volna hogy miket akarnak kérdezni. De egyöntetűen egyetértettek, hogy ez a laposdi rendszer egy mérhetetlenül nagy ostobaság. Visszaadtam a papírt a hölgynek és azért megköszöntem a segítségét. Ő megköszönte, hogy nem törtem be az ablakot ami mögött ült, mert nem olyan régen egy kedves, aranyos, hülye kis utastársam állítólag betörte, ugyanezen felbőszülve. No comment. Azt is elárulta, hogy most már nem is a pénzt adják vissza, hanem utazási csekket adnak helyette. Itt teljesen ledobta az agyam az ékszíjat. Na de sebaj. Vártam majd tovább utaztam célom felé akkor amikor ott le kellett volna szállnom a vonatról.
Visszafele kinéztem egy vonatot. Vasárnap (06.18.) indult, szombat délután elmentem a vasútállomásra megvenni előre a jegyet. Pénztáras sehol. Néztem a nyitva tartást, megállapítottam, hogy jó időben vagyok jó helyen, valami más probléma van. Zörgetek az ablakon, semmi. Kimegyek a vágányokhoz, kérdem az ott dohányzó alkalmazottakat, hogy nem látták, a pénztárost? Természetesen nem látták, biztos elment valahova. Mivel nem forgalmas állomás nem tartják be a nyitva tartást, csak vonat indulás előtt nyitnak ki csak egy picit. Természetesen egyetlen alkalmazottnak sem volt meg a jegypénztáros telefonszáma, hogy felhívjam, és megkérjem, hogy fáradjon oda, ahol lennie kellene, és adjon el nekem jegyet. Sőt, az egész állomáson nem volt olyan ember (műszak vezető, állomásfőnök, főbakter, HR-es, senki) aki tudott volna segíteni nekem. Úgy látszik, akik azon a napon dolgoztak az állomáson, egytől egyig, akkor találkoztak életükben először. Na mindegy. Mehettem oda másodszor. Itt már nagyon besokalltam.
Szóval amiket nem nagyon értek:
-Ha van egy vonat, aminek még nem sikerült az életben betartani a kiírt menetidőt (vagy legalábbis ritkán jön össze), azt miért nem vezetik fel jól láthatóan a menetrendbe? Minden MÁV alkalmazott természetesen kezelte, hogy lekési a csatlakozást, mert ez az alap helyzet, és az utasok akik rendszeresen utaztak azon a vonalon is mind tudták. Akkor a MÁV menetrend készítői is tudják. Tehát amikor odaírták nekem hogy csatlakozás Mezőtúron 11:03-kor indul, akkor hazudtak a kedves fizető utasnak. Ráadásul nem is véletlenül, mert tudtak róla mikor odaírták. Ha nem véletlenül, kizárásos alapon marad a szándékosan. Ha esetleg illetékes olvassa, megindokolhatja, hogy miért teszi ez őt boldoggá.
-Ha már egyszer felajánlják, hogy ilyen nagy és ráadásul indokolatlan késéseknél (mert nem volt hó, nem volt jég, nem volt szél, és még csak eszméletlenül nagy kánikula sem volt) vissza adják a helyjegy/pótjegy árát, vagy azt amit, akkor miért egy olyan formanyomtatványt csinálnak erre, amit egy állomásnyi alkalmazottjaik közül senki sem tud kitölteni, és még csak elképzelésük sincs, hogy mit kell oda írni, mert olyan dolgokra kérdez rá, amikről nekik sincs elképzelésük. Sajnos nem hoztam el a papírt, pedig most szívesen csatolnám. Egyszerű a dolog. Késett a vonat, és beadom a lekezelt jegyet, pénztáros pedig kiadja a pénzt. Nem nehéz, és határozottan gyorsabban működik mint ez, és jobban is nyomon követhető, nyilvántartható és adminisztrálható. Ha esetleg illetékes olvassa, esetleg leírhatná a pontos dátumot, hogy mikor fogják bevezetni a becsülettel visszaadjuk a jegy árát rendszert
-Ha én nekem helyszínen ki kell fizetnem a jegyet kézpénzben, vagy esetleg banki átutalással, szerintem az elemi becsület és a gerinc megkívánja, hogy szintén kézpénzben, vagy banki átutalással fizessék vissza jegy árat (és ne utazási utalványt adjanak), és maximum annyi időt vegyen igénybe, mint a megvásárlás. Akkor lenne jogos ez az eljárásuk, ha jegyvásárlásnál, a pénztáros kitöltene egy A4-es formanyomtatványt, majd azt elpostázná az utasnak, majd olyan 2-4 hét elbírálás után fizetné csak ki, és ha úgy dönt, hogy indokolatlan, akkor csak x%-át, vagy egyáltalán nem fizeti ki. Amíg ez nem így működik, addig már csak becsületből is, fizessenek rögtön a helyszínen és kézpénzben . Ha esetleg illetékes olvassa, akkor nyugodtan leírhatja, hogy miért van még alkalmazásban az aki ezt az utalványos marhaságot kitalálta.
-Ha egy jegypénztárnak van nyitva tartása, akkor legyen már nyitva. Megértem hogy nem forgalmas. El megy ebédelni, dohányozni, be ül a majd minden állomáson fellelhető víg bakter sörözőbe néhány felesre, vagy csináljon amit nem szégyell, de ha elhagyja helyét, mialatt pénzt kap azért hogy ott legyen, és a pénzt elveszi hó végén, tudván hogy nem volt ott, akkor legyen benne annyi tartás hogy tesz ki egy táblát elérhetőséggel, amin az utas tudja értesíteni, hogy szeretne vásárolni. Az is járható út, hogy megváltoztatják a nyitva tartást, és egy nap csak összesen másfél órát van pénztár, nem 03:30-23:15 között. Akkor az ember rá tud hogy zárva van.