A sztrájk idején bizonytalan lesz a vasúti közlekedés, miután nincs megállapodás a még elégséges szolgáltatásról
Nem született megállapodás a VDSzSz Szolidaritás által február elsején hajnali három órától határozatlan időre meghirdetett sztrájk idején biztosítandó még elégséges szolgáltatásokról a vasúttársaságok (MÁV Zrt., MÁV-START Zrt.) és a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete között. A vonatok közlekedése ezért – a szakszervezet elfogadhatatlan ajánlata miatt – kiszámíthatatlan lesz, késésekre, járat-kimaradásokra, útvonal-rövidülésekre kell számítani. Az utasok érdekében a MÁV – a törvényi előírások és a vasúti szabályok betartásával – igyekszik megszervezni a vonatközlekedést, a lehetőségeihez képest biztosítani az utasok eljutását, folyamatosan tájékoztatja az utasokat a vonatközlekedés helyzetének alakulásáról.
A MÁV-START Személyszállító Zrt. a csütörtöki egyeztetés során elsőként azt javasolta, hogy a még elégséges szolgáltatáson belül naponta 1709 személyszállító vonat – a belföldi személyszállító vonatok több mint fele – teljes útvonalon közlekedjen. Az egyeztetés második fordulóján engedményt tett: a kiszámíthatóság és az utasok elszállítása érdekében kezdeményezte, hogy a sztrájk ideje alatt naponta összesen 654 vonat – a napi vonat 20 százaléka – közlekedjen. A budapesti elővárosi forgalomban azt javasolta a személyszállító vasúttársaság, hogy a csúcsidőszakban (üzemkezdettől reggel nyolc óráig, illetve 13 órától 19 óráig) valamennyi vonalon, valamennyi vonat közlekedjen. A 22 órás műszak hazajuttatására további egy pár vonat közlekedését javasolta a MÁV-START a budapesti elővárosi vasútvonalakon.
A VDSzSz ezt a vonatmennyiséget soknak tartotta, javaslatuk az volt, hogy vonalanként két pár vonat, összesen 360 vonat közlekedjen, ebből az elővárosban csak 84 vonat. A dolgozók munkába járása, illetve a diákok iskolába eljutása nem tartozik a még elégséges szolgáltatások körébe a szakszervezet véleménye szerint.
A még elégséges szolgáltatások kapcsán a MÁV Zrt., mint a vasúti infrastruktúra kezelője és a pályavasúti szolgáltatás biztosítója azt kezdeményezte, hogy a sztrájk idejére naponta négy órától tíz óráig, illetve délután tizenhárom órától huszonkét óráig biztosítani kívánja a vonatközlekedést valamennyi vasútvállalat számára. A tárgyalás második fordulóján a MÁV ZRt. konstruktív javaslattal állt elő: a reggeli idősávot 5.00-9.00 órára, a délutánit pedig 14-21 órára módosította. Ezzel szemben a VDSzSz csupán két-két órát biztosított volna – reggel nyolctól tízig, a csúcsforgalom után, illetve 17.00 órától 19.00 óráig – a vonatközlekedés lebonyolítására.
A vasúttársaságok azért nem fogadták el a VDSzSz javaslatát, mert a kevesebb vonattal, illetve a kisebb, két-két órás idősávval nem biztosítható az a minimális szolgáltatás, amit az utasok joggal elvárnak, vagyis a szakszervezeti javaslat csökkentett menetrendjével az utasok – iskolába és munkába járók – nem érnék el úti céljaikat.
A MÁV ZRt, illetve a MÁV-START Zrt. javaslatait a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete nem fogadta el. A még elégséges szolgáltatásokról szóló tárgyalások február elsején, pénteken 9.00 órakor folytatódnak.
A vasúttársaság a pályaudvarokon tájékoztatja az utasokat, de a munkabeszüntetés miatt a jegykiadás bizonytalan lesz. A MÁV-START a sztrájk miatt elhalasztott utazásokra szóló, előreváltott menet- és helyjegy árát a kezelési költség levonása nélkül visszatéríti, ennek részletei a MÁV-START Zrt. közleményében, a társaság honlapján (www.mavstart.hu) olvashatók.
A sztrájktörvény rendelkezik arról, hogy a személy- és vagyonvédelemről a munkabeszüntetés időtartama alatt is gondoskodni kell. A jogszabálynak megfelelően az utas-biztonság, a vagyonvédelem, valamint a balesetelhárító, vagy katasztrófa elhárítás céljából forgalomba helyezett vonatok közlekedése biztosított lesz a sztrájk ideje alatt is.
MÁV ZRt. – Kommunikáció
(kiadta: Kavalecz Imre sajtófőnök)
Háttér
A MÁV-START Zrt. az alábbi tájékoztatást adja a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ Szolidaritás) által meghirdetett február 1-jén kezdődő határozatlan idejű sztrájk esetére, az elhalasztott utazásokra szóló menet- és helyjegyek visszatérítésének módjáról.
Utasunk, amennyiben a várható vonatkésés miatt az utazás megkezdése előtt lemond az utazásról, a fizetett menetdíjat, IC/IP pótjegy árát kezelési költség levonása nélkül visszatérítjük.
A sztrájk miatt elmaradó IC, IP vonatokra megváltott helyjegyek, pótjegyek árát kezelési költség levonása nélkül térítjük vissza.
A megvásárolt menetjegyek, IC/IP pótjegyek visszatérítése a sztrájkot megelőző nap 0.00 órától, a sztrájk lemondását követő 3. nap 24.00 órájáig igényelhető költségmentesen (kezelési költség nélkül).
Utasunk, ha a nemzetközi vonat elmaradása miatt mond le az utazásról, a Magyarországon váltott nemzetközi menetjegy árának és a helybiztosítási díj kezelési költség levonása nélküli visszatérítésére jogosult. Más vasút által kiállított menetjegyek árának visszatérítésére nincs lehetőség. Az ilyen jegyeket a kiadó vasút általi visszatérítéshez igazoltatni kell.
A sztrájk miatt a fel nem használt egy útra, illetve menettérti útra érvényes menetjegyek visszatérítésén túlmenően a MÁV-START Zrt. szolgáltatási területére 2008. január és február hónapra félhavi bérlettel, havibérlettel, vasutas félhavi bérlettel, vasutas bérlettel, tanuló félhavi bérlettel, tanuló bérlettel (továbbiakban bérlet) rendelkező – a sztrájk miatt – más közforgalmú helyközi tömegközlekedési eszközt igénybevevő utasok részére költségtérítést biztosítunk a sztrájk lemondását követő 7. nap 24.00 óráig.
A költségtérítés lebonyolítására az alábbi előírások vonatkoznak:
Amennyiben a bérlettel rendelkező utas, a sztrájk ideje alatt más tömegközlekedési vállalat közforgalmú helyközi közlekedési szolgáltatását (VOLÁN, HÉV stb.) vette igénybe, részére a MÁV-START Zrt. az átadott tömegközlekedési menetjegyek darabszámának megfelelő mennyiségű, a vasúti bérlet kilométer távolságával megegyező, dolgozók esetében teljesárú, tanulók esetében 50%-os, 2. kocsiosztályra szóló vasúti menetjegy árának megfelelő összeget térít meg.
Egy utas naponta egy oda és egy vissza útra szóló menetjegy alapján igényelheti a költségtérítést.
A sztrájk időszakában érvényes bérlettel nem rendelkező utasok részére költségtérítésre nincs lehetőség.
Helyi tömegközlekedési menetjegy (pl. BKV jegy) alapján költségtérítésre nincs lehetőség.