Idézem a törvényt:
1999. évi XLII. törvényIgen ez vonatkozik ránk, dohányzókra. Én dohányzom, bár leszokóban vagyok ismét, de iszonyatosan irritál a bagófüst. 100 km-t ki lehet bírni azt mondom, bár megértem a dohányosokat is. Néha a 100 km nem egy óra, hanem sokkal több.
2. § d) helyi közforgalomban közlekedő tömegközlekedési eszközön, helyiérdekű vasúton, valamint menetrend alapján belföldi helyközi közforgalomban közlekedő autóbuszon;
4. § (2) Személyszállító vasúti járművön dohányzásra alkalmas helyet kell kijelölni. A kijelölés tűzvédelmi szabályokat, illetőleg közlekedésbiztonsági érdeket nem sérthet, vagy veszélyeztethet, és a kijelölt dohányzóhely - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - meg kell hogy feleljen a 2. § (4) bekezdésében foglalt feltételeknek.
4. § (5) Az üzembentartó egyes, belföldi forgalomban, menetrend szerint közlekedő személyszállító vonatokat nemdohányzó járattá nyilváníthat, ha a kiindulási és a célállomás menetrend szerinti távolsága nem haladja meg a 100 kilométert. Ebben az esetben a (2) bekezdésben foglalt rendelkezéseket nem kell alkalmazni. A nemdohányzó járattá történő nyilvánítás tényét jól látható módon és egyértelmű felirat vagy jelzés alkalmazásával a személyszállító vasúti kocsik külsején és utasterében fel kell tüntetni.
Volt annó egy levél amiben azt kérdezte valaki, hogy miért nem lehetne, mondjuk a vonat végén kialakítani egy csak dohányzó szakaszt? Így megoldódna a bagó kérdés. Részben igaza van, de sajnos a magyar kultúra, utazási kultúra még nem tart ott, hogy figyeljünk a másikra. Én spec, ha dohányzóban ülök és mások is ülnek ott, megkérdezem, hogy zavarja-e, ha igen, akkor kimegyek és máshol pöfékelek, de sajnos én nem a többséghez tartozok.
A másik sokak által fájó pont, hogy a tömött kocsikon (péntek, vasárnap), vágni lehet a füstöt. Sajnos ez ellen nem sokat lehet tenni. Amíg nincs elegendő hely, addig sajnos ahol esik ott puffan az alapállás.
Szerintetek mit lehetne tenni?
Szia,
költői kérdés: miért aztmondja be a MÁV-hangosbemondója, hogy "A
vonaton tilos a dohányzás?" Így egyszerűen...
Ehelyett "A vonat csak másodosztályú, nemdohányzó kocsikkal
közlekedik!". (Azon felül, hogy egy kocsi hogyan is tudna
dohányozni... :-) ), de ez utóbbi megoldással lehetőséget teremt a
szabályok alóli kibúvókat keresőknek, hogy a peronon, a wc-ben, stb.
gyújtsanak rá, merthogy "arra nem vonatkozik a tiltás!". Nem a fenét,
ott is ki van rakva a dohányzást tiltó jelzés...
Ugyanez IC/Gyors kombinációs vonatoknál: "Az IC-kocsikban dohányozni
tilos!" ott be tudja mondani... Ebből az következik, hogy az ilyen
IC-kocsikból a füstölni vágyók átjönnek a "szabad-zónába", hogy fene
egye meg őket, meg aki kitalálta.
Üdv,
Szarka Péte